Nákupní košík
Nákupní košík je prázdný

Neuvěřitelný úspěch slaví Česká republika na mistrovství světa v dráhové cyklistice v kategorii Masters. Tomáš Mužík, rodák z Hradce Králové, se stal mistrem světa v team sprintu v kategorii 35-44 let. Spolu s ním tento ohromný úspěch sdíleli jeho kolegové Denis Špička, Marek Volf a Pavel Vitouš, když v napínavém finále porazili řecký tým a zajistili si nejen titul, ale i nejrychlejší čas celého šampionátu.

Díky základu z Juda mám velkou výhodu hlavně v silových disciplínách

Od juda ke světovému titulu v cyklistice

Tomáš Mužík není na vrcholové sportovní scéně žádným nováčkem. Na začátku své sportovní kariéry se věnoval judu, kde patřil mezi českou špičku. Byl dokonce zvolen Judistou roku 2002 a na mistrovství světa juniorů získal cennou medaili. Po ukončení judistické kariéry hledal novou výzvu a našel ji v cyklistice. V roce 2020 vstoupil do Rafkarna IDEA Cycling Team, kde se začal specializovat na sprintérské dráhové disciplíny. "Ze zkušeností z juda jsem těžil hlavně při výbušných startech a v koordinaci pohybů," vysvětluje Mužík, jak se mu podařilo přenést své dovednosti z jednoho sportu do druhého.
První významný úspěch přišel již v roce 2021, kdy s týmovými kolegy Janem Machalou a Honzou Brixym zvítězili na Mistrovství Planety v team sprintu. Mužík tehdy plnil klíčovou roli "rozjížděče" – tedy prvního závodníka, který udává rytmus a rychlost celému týmu. Právě tato zkušenost byla inspirací k tomu, aby tým zaměřil své úsilí na účast na mistrovství světa Masters.

vzor1

Týmová příprava: Slovinsko a legendární trenéři

Cesta na mistrovství světa byla náročná a vyžadovala pečlivou přípravu. Na podzim 2023 absolvoval tým soustředění ve slovinském městě Novo Město, kde trénovali pod vedením dvou top českých sprinterů – Tomáše Bábka a Robina Vágnera. "Trénovali jsme všechno, od startů až po převody a koordinaci v jízdě," vzpomíná Mužík. Do týmu se navíc připojil další vynikající cyklista, bývalý elitní sprinter Denis Špička, což výrazně posílilo jejich šance na úspěch.

Závod v Roubaix: Od napětí k triumfu

Do francouzského Roubaix, které je známé pro svůj slavný velodrom, odcestoval tým na začátku října 2024 s jasným cílem – přivézt domů medaili. Před samotným šampionátem ještě absolvovali několik soukromých tréninků přímo na trati, aby se co nejlépe připravili na rozhodující závody. Nervozita stoupala, zvláště když Denis Špička, den před jejich závodem, získal titul mistra světa v individuálním sprintu.

Den závodu konečně nadešel. V rozjížďce nastoupil tým ve složení Tomáš Mužík, Marek Volf a Pavel Vitouš, a časem 48,792 sekund zajeli nejrychlejší jízdu dne. To však byl teprve začátek. Ve finálové jízdě proti týmu z Řecka nasadili místo Volfa Denise Špičku. Tým ve složení Mužík, Špička a Vitouš zopakoval fantastický výkon, tentokrát zajeli ještě rychlejší čas – 48,110 sekund, což nejen znamenalo titul mistrů světa, ale i nejrychlejší čas šampionátu. „Byla to opravdu náročná sezóna, ale vše vyšlo perfektně, hlavně díky skvělé týmové atmosféře a obrovské dřině,“ komentoval Mužík po vítězném závodě.

Češi slaví hned několik titulů

Úspěch Tomáše Mužíka a jeho týmu nebyl jedinou radostnou zprávou pro českou výpravu. Zuzana Rychnovská získala dva mistrovské tituly a překonala světový rekord na 200 metrů v kategorii 35-39 let. Denis Špička si odvezl titul mistra světa v individuálním sprintu a Pavel Vitouš se stal vicemistrem světa na 1 km ve stejné věkové kategorii. Na bronz dosáhla také Andrea Doležalová, která se umístila třetí ve sprintu v kategorii 45-49 let. Mistři světa z Roubaix přivezli do Česka hned několik duhových dresů, což je nejvyšší ocenění v cyklistice. Pro Tomáše Mužíka, který svůj dres mistrů světa přiveze do Hradce Králové, je tento úspěch splněním dlouholetého snu. "Je to skvělý pocit, být součástí takového týmu a společně dosáhnout světového titulu. Všichni jsme na to tvrdě dřeli a jsem hrdý na to, že jsme to zvládli," uzavírá novopečený mistr světa.

Úspěch Tomáše Mužíka a jeho týmu potvrzuje, že česká cyklistika má na světové scéně silné zastoupení, a díky této generaci cyklistů, kteří své zkušenosti z různých sportů dokáží zúročit, můžeme i do budoucna očekávat další skvělé výsledky.